• Inbal Zak

בטומי - חופשה קצרה בגאורגיה

עודכן ב: אפר 10

בטומי בחורף - סוף שבוע ארוך בעיר הקיט הגאורגית

 חופשה בבטומי, סוף שבוע בבטומי גיאורגיה , אטרקציות בבטומי

כבר אורזת טרולי, בעל וזוג חברים טובים ויוצאת לסופ"ש ארוך בעיר בטומי !! מינהלות - טיסה הלוך חזור דרך חברת ארקיע - צ'ק! מלון הילטון, חמישה כוכבים כולל ארוחת בוקר - צ'ק! רכישת מזוודת טרולי חדשה - צ'ק! הורדת מפה של בטומי וסימון כל המקומות השווים (וגם אלו שפחות..) - צ'ק! הורדת מלבושי חורף מהבוידעם שמחכים בסבלנות לתקופת הכריסמס - צ'ק! טיסה של שעתיים ורבע ואנחנו בבטומי - גאורגיה.

בטומי גאורגיה
פגישה עם ראשוני המקומיים

עיר הקיט הגאורגית בטומי שוכנת לחופו של הים השחור, רוב תושביה הם נוצרים גאורגים אורתודוקסים ולכן קפיצה קלה אליה בתקופת הכריסמס נשמעה לנו כמו משהו שאנחנו כבר מכירים.

שווקים מתוקים, יין חם, דוכני אוכל, קישוטים, אווירת חג והמון נצנצים. מהר מאוד התברר לנו שלא דובים ולא יער... קצת קישוטי אורות ברחובות,

עצי כריסמס ומתנות לחג - בעיקר בתוך החנויות

יין חם - בעיקר בפנטזיות...

לאחר טיסת לאו קוסט התחיל להתעורר אצלנו הרעב הקטן, אז יצאנו לתור אחר חצ'פורי אצ'רולי שאומרים עליו שהוא ה-חצ'פורי של מחוז אג'רה! הבטומאים יודעים איפה לאכול את החצ'פורי שלהם, לכן נעזרנו באנשים ברחוב, שהפנו אותנו אל מסעדה בשם Porto Franco.

בעל המסעדה הנחמד אישר לנו להיכנס למטבח בשביל לעזור לשפים בעשיית הפלא (טוב, לצפות ולצלם)

התוצאה הייתה מנת פתיחה מושלמת לחופשה הגאורגית שלנו!

בטומי גיאורגיה, חצ'פורי אצ'רולי, מסעדת פורטו פרנקו

שוק האיכרים הפתוח Open Farmers' Market

שוק האיכרים הפתוח נמצא ברחוב Chavchavadze ובסמטאות הקטנות שיוצאות ממנו, השוק לא מלהיב במיוחד אבל מרגיש מאוד מקומי ואותנטי, דוכני ירקות ופירות, אפרסמונים מיובשים, סרדינים, גבינות והמון ערימות של טבק (לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

בקצה השוק פגשנו את הפרלמנט של כלי העבודה והמטבח המשומשים :)

שוק האיכרים הפתוח בטומי

ומתפרה כמו בסרטים של שנות ה-60

שוק האיכרים הפתוח בטומי גאורגיה, מתפרה

רכבל ארגו Cable Car Argo

תחנת הרכבל ארגו נמצאת בנמל סמוך ללשכת התיירות של העיר, נסיעה ברכבל אורכה כרבע שעה, מרחק של כ-2500 מטרים ומגיעים למרפסת תצפית מקסימה על העיר והאזור.

בתחנה העליונה יש חנות ליינות, מסעדה, חנות מזכרות וצלם חביב שכנראה עבד פעם בסט של סרט טורקי ולכן יצלם אתכם בפוזות רומנטיות מלאכותיות (או מלכותיות אם אתם בקטע)

 kvar orezet, רכבל ארגו בטומי גאורגיה

ובמרפסת התצפית העליונה -

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

בערב עלינו לאכול במסעדת הגג של מלון הילטון שבו שהינו - Nephele Sky Bar & Restaurant המקום מעוצב ויוקרתי, האוכל מצוין והנוף הוא משהו שפשוט אסור לפספס!
חופשה בבטומי

מפלים וגשרים - לטייל מחוץ לעיר בטומי

 מסלול טיול מחוץ לבטומי, ענבל זק , נהר הצ'ורו, בטומי גאורגיה
נהר הצ'ורו, דרומית-מזרחית לבטומי

קמנו בבוקר נחושים לצאת לטיול של חצי יום מחוץ לעיר, לראות קצת את הטבע. בכניסה למלון פגשנו נהג מונית חמוד בשם טנגו ("אבל תקראו לי תמיר" אמר בעברית שהוא לומד כבר ארבע שנים במיוחד בשבילנו)

מסתבר שכאן נהוג ואפשרי לקחת נהג ליום שלם, לא רק הלוך וחזור מהיעד. גם כשחוזרים לעיר הוא מסיע אותנו ממקום למקום, מחכה ומסביר, בקיצור נהג צמוד. ותמיר שלנו היה הרבה יותר מזה -מדריך, צלם, בדרן, מתורגמן ועוזר להתמקח על מחירים בחנויות :) אם תגיעו לבטומי ממליצה ליצור איתו קשר במספר - 995558100256+ יצאנו לדרכנו במסלול שנע לצדו של נהר הצ'ורו ומשם מסתעף לערוץ שנקרא אצ'אריסצקאלי. אל הנהר נשפכים מפלים בגדלים שונים מצדו הצפוני.

המפל הקטן-

שמורת המפלים בטומי גאורגיה

המפל הגדול נמצא מעל הכפר מקחונצ'טי Makhuntseti. כאן יש חניון גדול בכניסה ובו מתקן לאומגה בין העצים, מסעדות, דוכנים של מאכלים גאורגים ומזכרות.

אל המפל מגיעים בהליכה קצרה מהחניון, המקום חביב מאוד אך בקייץ, נאמר לנו, שהוא עמוס מאוד במבקרים!

מפל מקחונצ'טי Makhuntseti

מפל מקחונצ'טי Makhuntseti

הבתים בכפר מקחונצ'טי, כמו בכפרים נוספים שעברנו בהם, מספרים על החיים הקשים של תושביהם, עוני והזנחה

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

סמוך לכפר, גשר אבן היסטורי Makhuntseti Bridge שנבנה מעל הנהר

גשר מקחונצ'טי גאורגיה

גשר מקחונצ'טי גאורגיה

גשר מקחונצ'טי גאורגיה

גשר מקחונצ'טי גאורגיה, בלוג טיולים כבר אורזת

אל מפל מירווטי Waterfall Mirveti הדרך קצת מורכבת, עוברים בנסיעה את גשר הברזל הארוך, פונים ימינה ומטפסים עד לכניסה לשמורה שם ניתן להשאיר את הרכב ולצאת להליכה בשביל עד למפל. ההלכה ביער פשוט מקסימה, עם כל המים והאזוב על העצים זה מרגיש כמו באגדה!

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

בירידה מהמפל חיכתה לנו העלמה החביבה עם כוס תה חם..

בית היין של אג'רה Adjara Wine House

עצירה נוספת בדרך בבית היין של אג'רה, כרטיס הכניסה כולל טעימה ממשקה אחד או שלושה (לבחירתכם) המקום מאוד יפה, במרתף יש מוזיאון לתולדות היין באזור ואם הגעתם רעבים אפשר לאכול במסעדה.

חייבת לציין שלא אהבנו את היין שנתנו לנו לטעום וגם לא את הצ'צ'ה שהוא משקה השיכר הגאורגי, המקום אולי מנסה להיראות כמו בפרובאנס אבל בגזרת הטעם לא ממש מצליח.

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

שוק הופה Hopa Market

שוק הופה הוא בזאר עצום בגודלו, מאות דוכני ממכר שבהם ניתן למצוא כמעט כל דבר שתחפשו, עומס וצפיפות שמזכירים קצת את שוק הפשפשים ביפו כפול עשרים מינוס המסעדות החמודות...

לא הגעתי במוד של פשפוש אז אחרי כמה תמונות לתיעוד, יצאתי לטייל ברחובות הסמוכים.

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

הבניינים מסביב מכוערים בצורה מרהיבה! עוני צבע ועומס, עמוד מרכזי שניצב בין הבניינים ואליו מחוברות גלגלות שתומכות בחבלי כביסה ממרפסות הבתים. למרות הכל נראה שיש סדר מוזר בבלאגן

בטומי גאורגיה

בטומי גאורגיה, שוק הופה

הפארק הלאומי מטירלה Mtirala National Park

למחרת, ידידנו תמיר / טנגו חיכה לנו ליד המלון לקראת יציאה ליום טיול נוסף מחוץ לעיר, הפעם לכיוון צפון מזרח אל הפארק הלאומי מטירלה.

הדרך אל הפארק עוברת בכבישים צרים ומפותלים, לצד כפרים קטנים ונחלים. העצירה הראשונה ליד גשר עץ ישן ורעוע מעל הנהר. שיהיו בריאים הגאורגים, שמחה שלא נאלצתי להפעיל את הביטוח...

הפארק הלאומי מטירלה גאורגיה

פארק מטירלה גיאורגיה

בכניסה לפארק יש מרכז מבקרים וירידה למתחם פיקניקים ליד הנהר

Mtirala National Park ,הפארק הלאומי מטירלה גאורגיה

Mtirala National Park ,הפארק הלאומי מטירלה גאורגיה

Mtirala National Park ,הפארק הלאומי מטירלה גאורגיה

בקצה הכביש מגיעים למתחם המרכזי של השמורה, מסעדות, בית קפה (שברגע שהתקרבנו השמיע מוזיקה רועשת בעברית לכבודנו) שבילי הליכה ונוף ירוק ומקסים.

בשביל להגיע אל תחילת המסלול הרגלי יש לחצות את הנהר עם קרונית עץ תלויה על כבל בין מים לשמיים, עולים אל הקרונית (ארבעה אנשים בכל פעם, מה שכנראה גורם לפקקי ענק בתקופה מתוירת יותר) ומסובבים את ההגה שמסיע את הקרונית אל הגדה שממול.מכאן יוצאים למסלול רגלי בין שבילי היער ועל גשרי עץ, עוברים ליד פארק חבלים חביב ולבסוף מגיעים אל אגם קטן