• Inbal Zak

דרום צ'כיה- טבע, כפרים וארמונות

עודכן ב: 9 בינו׳

המלצה לטיול באזורים הכפריים של צ'כיה

 צ'כיה עם ילדים, דרום בוהמיה, המלצה לטיול בדרום צ'כיה

גולת הכותרת שלנו בטיול לדרום צ'כיה הייתה העיר צ'סקי קרומלוב המקסימה, אבל סביבה יש מקומות נהדרים לטיול, כפרים, נהרות, כמות נדירה של אגמים, ארמונות ואטרקציות שמתאימות לכל המשפחה.

קצת על הדרכים והכבישים-

בצ'כיה יש כבישים מהירים שהנסיעה בהם מחייבת מדבקה מיוחדת על הרכב (כמו במדינות נוספות באירופה) המדבקה מגיעה לפעמים עם הרכב השכור אך אם לא, יש לרכוש מראש. אין עמדות תשלום על הכביש עצמו.

הכבישים הצדדיים - חלקם הגדול הוא בדיוק כמו שאפשר לדמיין כביש צדדי, מפותל ונכנס לכל כפר וכפר בסביבה. חלק מכבישים חד מסלוליים ובשעות החשיכה הם לא מוארים בכלל.

הכבישים נחצים ע"י מסילות רכבת ולא בכל מקום יש מחסום עם רמזור מסודר, לכן יש לנהוג בזהירות מירבית וכשכבר יש מחסום לפעמים תגלו שהוא לא נפתח בין רכבת אחת לשנייה אם היא מגיעה כמה דקות אחריה, בקיצור - נשימות עמוקות והרבה סבלנות!

למרות כל מה שכתבתי אלו הכבישים שאנחנו ממש אוהבים, רק ככה אפשר לראות את הנופים והחיים עצמם, גם במקומות שאין ממש חיים...

דרום צ'כיה, כבר אורזת
דרום בוהמיה, מסלול טיול בצ'כיה

אנחנו יצאנו לטיולים קצרים מהעיר צ'סקי קרומלוב אבל אל כל המקומות שאכתוב עליהם ניתן להגיע גם אם מתמקמים באגם ליפנו או בדרך הלוך חזור מפראג.

הולשוביצה holasovice - הכפר שיקח אתכם למסע בזמן

כפר היסטורי שנמצא כ- 20 ק"מ צפונית לצ'סקי קרומלוב והוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם ארגון אונסק"ו.

הכפר שהוקם במאה ה-13 ידע תהפוכות רבות בימיו, במאה ה-16 הכתה בו מגיפה ומכל תושביו רק שניים שרדו, בשנים שאחרי הוא אוכלס מחדש בהדרגה אך שוב נפגע וננטש בימי מלחה"ע השנייה ובתקופת השלטון הקומוניסטי.

בשנת 1990 החלו שוב לשקם אותו וכיום גרות בו כמה עשרות משפחות.

כמעט ולא ניתן לבקר בבתים כי הם מאוכלסים, אך אפשר להיכנס למוזיאון החקלאי הקטן או לאחת משתי המסעדות היחידות באזור.

הולשוביצה, כפר היסטורי

כשהגענו לכפר הכל היה די שומם, גם מחוץ לעונת התיירות וגם שלהי הקורונה עשו את שלהם והעומסים שראיתי בתמונות גרמו לי לשאול את עצמי האם הגענו למקום הנכון. הבתים של הכפר מיוחדים ואם אתם עוברים בסביבה אז נחמד להיכנס, לא הייתי מגיעה לכאן במיוחד.

בחלקו הדרומי של הכפר, במרכזו של שדה בשטח פרטי, נמצא הסטונהנג' של הולשוביצה. לא מדובר באמת במעגל אבנים מגליתי מסתורי, אלא יותר קרוב לאיכר עם חוש עסקי מפותח והרבה זמן פנוי...

סביב לאתר מוקמו כמה פסלים מאבן ועץ והכניסה בתשלום.

אבל לא בימים נטולי מבקרים אלו, בשביל שני אנשים אפילו היזם ואשתו החליטו להישאר בסלון ולנשנש פולקה של חזיר ואנחנו הסתובבנו לנו במקום באופן חופשי.

חייבת לציין שכחובבת הסדרה נכרייה (Outlander) לא ממש הפריע לי שהמעגל חדש ושאם אניח עליו ידיים לא אחזור מאתיים שנה אחורה, יש לי עוד תכנית שלמה לביקורים בצ'כיה אז החלטתי להישאר בזמננו אנו.

הסטונהנג' של הולשוביצה

אגם ליפנו - מעולה לטיול בצ'כיה עם ילדים

אגם ליפנו נמצא במרחק של כ-30 ק"מ דרומית לעיר צ'סקי קרומלוב, קרוב לגבול עם אוסטריה.

בחיפושי אחר יום טיול מחוץ לעיר אני מוצאת את מגדל התצפית ושביל צמרות העצים הסמוך לאגם וסביבו אני מתכננת את היום.

האגם נוצר עם הקמת סכר על נהר הוולטאבה בשנות החמישים של המאה הקודמת, אורכו הוא מעל 30ק"מ ואנחנו יצאנו לבדוק את חלקו המזרחי ואת העיירה ליפנו - Lipno nad Vltavou.

ליפנו היא אתר סקי פופולרי בחורף ואתר נופש שמתאים לכל המשפחה בקיץ. יש כאן המון אפשרויות ללינה (בסוף הפוסט אצרף המלצות) וכשמגיעים עם ילדים כדאי להישאר כאן כמה ימים.

האטרקציות המרכזיות קרובות זו לזו, את הרכב משאירים בחניון הגדול ליד לשכת התיירות שבה כדאי לרכוש את הכרטיסים מראש.

מגדל התצפית ושביל צמרות העצים

צ'כיה עם ילדים, טיול משפחתי בדרום צ'כיה

בשנים האחרונות נבנו מספר מגדלים ושבילים תלויים ברחבי אירופה, אני מכירה כאלו באוסטריה, גרמניה, סלובניה ובמקומות נוספים, תמיד זו חוויה לטייל על שביל מעץ בגובה של צמרות העצים כאשר לאורך הדרך יש נקודות מידע ומעברי משחק אתגריים.

אל מתחם המגדל של ליפנו אפשר לעלות ברכבל, ברגל או עם אופניים אבל קחו בחשבון שמדובר בעליה, אמנם מתונה אבל די ארוכה.