• Inbal Zak

מולטאי - החיים בין כחול לירוק

עודכן ב: 30 ספט 2020


טיול באזור האגמים של ליטא - מחוז מולטאי

כבר אורזת מזוודה ויוצאת לטיול בלוגריות במולטאי!

רגע רגע... מה? איפה??? בתחילת חודש ספטמבר קיבלתי הצעה לצאת לטיול בלוגריות במולטאי. מי שעוקב אחרי כבר יודע שאני לא אומרת לא לדברים שמתחילים בדיוטי פרי, אז קודם כל אמרתי כן!

פתחתי מחשב וניסיתי לחפש במפות של גוגל מה זה בכלל המקום הזה ואיך לעזאזל כותבים את השם שלו בחיפוש?!? מצאתי. אז זה הזמן לספר לכם שאני מאוהבת ב- Google Earth כבר שנים. משוטטת להנאתי שעות על גבי שעות בכל מיני מקומות על גבי הגלובוס בכבישים נידחים ובערים מוכרות, יודעת לזהות מקומות בשנייה ובכלל הייתי יכולה להיות מפענחת תצ"א מוצלחת מאוד בשרות המדינה.

ירדתי מהלוויין אל אזור מולטאי שבליטא, זום אין, צמצמתי מרחקים, פתחתי תמונות, "נסעתי" בכבישים, דגמתי עיירות והתחלתי לדאוג... איך מעבירים ארבעה ימים מלאים באזור הזה וכמה ספרים אני צריכה לארוז? ליתר ביטחון ארזתי שניים.

ספויילר - לא הספקתי לקרא אף אחד...

ברוכים הבאים למחוז 300 האגמים של ליטא!

מולטאי, ליטא

הטיול שלנו במולטאי אורגן ע"י לשכת התיירות של האזור, צוות מקסים של אנשים שיצאו מגדרם בשביל להראות לנו את כל המקומות ששווה לבקר בהם, לאכול במסעדות, להכיר את האנשים, המוזיאונים, האטרקציות והנופים - ולנסות לדחוס את הכל בארבעה ימים בשביל להספיק כמה שיותר... אחרי שלושה ימים נינוחים בקובנה, הגיעה מונית למלון Kaunas המרכזי שבו שהינו ואספה אותנו לתחילת החוויה הכפרית שלנו בליטא.

הליטאים של היום הם אנשים מאוד נחמדים, חרוצים וגבוהים!! כאן בפגישה שפתחה את המסע שלנו - בלשכת ראש העיירה של מולטאי

העיר מולטאי שבליטא

העיירה הקטנה מולטאי Moletai היא בירת המחוז ועל אף העובדה שהיא מונה רק כ-6000 תושבים, היא העיר הגדולה ביותר באזור! במבט ראשון היא נראית כמו מקום שעמד מלכת, כשחופרים קצת פנימה מגלים את השינוי. בתי הקפה והמסעדות (המעטות) כבר נטשו את ההשפעה הקומוניסטית ומעוצבים לפי צו השעה, מרכז המיידע לתייר מאובזר באמצעי מולטימדיה ומשקפי מציאות מדומה ואפילו סיפורי הזוועות של מלחמת העולם השנייה שהודחקו בעבר, עכשיו מסופרים, מתועדים ונשמרים.

הקהילה היהודית של העיירה מנתה בשיאה כשני שלישים מתושביה. היהודים היו אלו שבנו את מבני האבן האדומים הראשונים, במקום שהיו בו רק בתים מעץ. ברחוב הראשי נשארו מספר מבנים כאלו, עומדים כתזכורת לקהילה שחייתה כאן חיי משפחה ומסחר מלאים ונרצחה כולה בשואה, שורת הבתים האלו היו המרכז המסחרי המרכזי של האזור, שורה תחתונה חנויות ושורה עליונה - בתי מגורים.

יהדות מולטאי, יהודי ליטא

מבט מחזית הבניין

מולטאי, יהדות מולטאי

ובהמשך הרחוב מבנה נוסף של הקהילה

מולטאי ליטא

כיום אפשר למצוא במבנה הארוך בין היתר - קונדיטוריה, בית קפה, מסעדה, מכולת וסדנת קרמיקה.

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות)

הפינוק שהעניקו המארחים שלנו מלשכת התיירות לא ידע גבולות, הרצון שלהם שנטעם, נחווה ונלמד ובסוף גם נשרוד כדי לספר, גרם להם לשבץ לנו במהלך היום כמה שיותר מסעדות עם אוכל טעים, אטרקציות עם אוכל טעים ומארחים שהגישו לנו... נכון. אוכל טעים.

ואנחנו, בלוגריות ישראליות מנומסות ועדינות, לא רצינו להעליב אף אחד !

המסעדה הראשונה שאליה הגענו ממוקמת במבנה עתיק במרכז העיר, יש לה גינה מקסימה ואוכל מסורתי מצוין. זו מסעדה של מלון בוטיק בשם Senoji užeiga שמציע גם חדרים לזוגות ולמשפחות.

בלוג הטיולים כבר אורזת

מסעדה במולטאי

מסעדה במולטאי ליטא

התמזל מזלם של תושבי מחוז מולטאי לגור בחבל ארץ משגע! מרחבים עצומים ירוקים, יערות עבותים וכ-300 אגמים בגדלים שונים שבכולם המים צלולים ונקיים ובכולם הרחצה והדייג מותרים. העיירה מולטאי נבנתה גם היא לצד שני אגמים גדולים, שביל באורך חמישה ק"מ מקיף אותם ולצידם שלל מקומות מקסימים לביקור - גן פסלים, מרכזים לספורט ימי והשכרת סירות ותיאטרון פתוח להופעות בקיץ. יצאנו לטיול רגלי בין סמטאות העיירה שרוב בתיה בנויים מעץ, לכיוון אגם Pastovis הצר והארוך.

אזור האגמים של ליטא

בתי עץ במולטאי ליטא

בתי עץ ליטא

מבט מגן הפסלים אל האגם

 Pastovis, גן הפסלים במולטאי

מולטאי Pastovis


אגם מולטאי

מולטאי, ליטא

מולטאי, ליטא

הנצחת יהודי מולטאי

בחלקה הדרום מערבי של העיר הייתה נקודה שאליה הובאו יהודי מולטאי והסביבה במלה"ע השנייה, שם נרצחו ונקברו בקבר אחים.

מעל הקבר הוצבה לזכרם אנדרטה עם כיתוב בליטאית ובעברית. בכל שנה מאז 1960 בתאריך 29/8 מתקיים בעיר יום זיכרון ומצעד של שלום שיוצא ממרכז העיר ומסתיים באנדרטה.

שם המקום בליטאית- Molėtų žydų žudynių vieta ir kapas

אנדרטת השואה, יהדות מולטאי

יהדות מולטאי, אנדרטה לזכר הנרצחים בשואה

המוזיאון הליטאי לאתנו קוסמולוגיה - Etnokosmologijos muziejus

מוזיאון הליטאי לאתנוקוסמולוגיה, מצפה כוכבים

במרחק נסיעה של כרבע שעה ממרכז העיר, על ראש גבעה, נמצא המוזיאון הליטאי לאתנו קוסמולוגיה.

מיקומו נקבע כאן בשל העובדה שהמקום מיושב בדלילות ואין מסביבו אורות של ערים שעלולים להפריע לצפייה בכוכבים.

מבנה מרשים ביותר בלב היער, מגדל עתידני דמוי חללית שבראשו טלסקופ עוצמתי. בראש המגדל נבנו חללים מזכוכית, שנותנים תחושת ריחוף בנוף משגע!

באתר האינטרנט של המוזיאון אפשר לראות את שעות הפתיחה ואת התאריכים שבהם אפשר להצטרף לביקורי לילה עם צפייה בכוכבים- http://www.etnokosmomuziejus.lt/en/

מוזיאון הליטאי לאתנוקוסמולוגיה

מוזיאון הליטאי לאתנוקוסמולוגיה, מצפה כוכבים

בתוך המבנה נמצא מוזיאון עם תצוגות שונות בנושא החלל, אבני מטאוריט שנמצאו במקומות שונים בעולם והסברים על אסטרונומיה והיסטורית התעופה

מוזיאון הליטאי לאתנוקוסמולוגיה

מוזיאון הליטאי לאתנוקוסמולוגיה, מצפה הכוכבים בליטא

מטאוריט

לקראת ערב אנחנו מגיעים אל מקום הלינה הראשון שלנו באזור - הומסטד קליוקאי kliukai, כפר נופש קטן ומקסים ובו בקתות עץ שנבנו כולן ע"י ויטיס, בעל המקום, שהוא גם יו"ר ארגון התיירות הכפרית באזור.

מתחם נהדר של אירוח כפרי, עם מספר בקתות בגדלים שונים, מדשאות עם מתקני שעשועים לילדים, אגם קטן, ביתן סאונה וספריה עם סלון מרווח שאפשר לערוך בו כינוסים.

בבקתות יש אח לחימום (וכן, גם בספטמבר, בלילה הטמפרטורות צונחות) והאורחים יכולים להתנסות בחיתוך בולי העץ לגזרים, עם גרזן.

(לחצו על החץ הצידה לעוד תמונות <-> )

סיור עששיות

עוד לפני שהוספנו אש למדורה (או יותר נכון עצים לאח) נתבשרנו שהיום לא תם ואנחנו יוצאים לסיור עששיות.

לילי.

רגלי.

במעלה הגבעה.

ב -2 מעלות צלזיוס...

באומץ רב ולא מבלי להיזכר מה קרה ליהודים האחרונים שהלכו אחרי ליטאים בלילה ליער, לבשנו את מיטב מחלצותינו בשכבות והתייצבנו במרכז המבקרים של הכפר דובינגאי (Dubingiai).

מרכז המבקרים נמצא במבנה בן 200 שנים שהיה בעבר אסם והוסב לפני כמה עשרות שנים למרכז מידע מדהים! תצוגות לימודיות המשלבות פעילות אינטראקטיבית שמתאימה מאוד למשפחות. כאן יצרנו עששיות, קיבלנו הדרכה על הפארק האזורי אסביה, ויצאנו לדרך...

מרכז מבקרים דובינגאי

מרכז מבקרים דובינגאי